My life is in danger, Nay wa Mitego

My life is in danger, Nay wa Mitego

by -
0 701
Tanzanian rapper Nay wa Mitego PHOTO COURTESY

Tanzanian rapper Nay wa Mitego has claimed that his life is in danger.

In a post on his official Instagram account, the fiery rapper revealed that some people were planning to force him dissappear and claimed that he was ready for anything .

“Usalama wa maisha yangu umekua mdogo kwasasa, wana panga kunipoteza ikibidi nisiwepo kabisa kwenye hii dunia.

Nipo tayari kwa chochote wanacho panga kufanya coz sijajipanga kupambana nao, mimi ni mwana muziki si vingine. Kwa chochote kitachotokea familia yangu itakua na chakuongea.

Siwezi kuhama nchi wala kukimbia nitafia hapa hapa. Na siko tayari kupindisha chochote.! Nyie ndo mtanilinda. Sina mlinzi na sitarajii kua na mlinzi. Only God????????”

(My life is in danger as they are planning to force me disappear for good or kill me if they can.

I would like to say that am ready for anything because I am not planning on fighting them, I am a musician.

Should anything happen to me they will now have something to talk about and I cannot leave this country,nor argue with anyone .)

I have no guardian angel and neither do I expect one.Only God)

His remarks comes just a week after the rapper spent a weekend in prison over release of his latest single ‘Wapo’ which he was accused of insulting the Tanzanian president John Magfuli.

 

Comments

comments